Contact Us

In order to better assist you, please take a moment and fill out this form Click Here

 

General Email: [email protected]

General Phone: 817-447-2255 (BALL)VP of Baseball: Missy Holbrooks– [email protected]

 

Rain Out Line: 817-203-8534 (iOS/Android app RainoutLine.com)

Mailing Address: Burleson Youth Association, Inc. • 550 NW Summercrest Blvd. #101 • Burleson, TX 76028

Physical Address (Whitley Building): 550 NW Summercrest Blvd. #101 Burleson, Texas 76028

 

2016-2017 BYA Board of Directors

 

Administration

President: Kim Balderas– [email protected]

Vice President: Terry Baldwin- [email protected]

Secretary: Heather Confessore- [email protected]

Treasurer: Paul Friedman- [email protected]

Sport Vice Presidents

Baseball: Missy Holbrooks- [email protected]

Softball: Billy Hayes- [email protected]

Football: Sam Balderas- [email protected]

Basketball: Tracy Pruett- [email protected]

Volleyball: Jessica Curs- [email protected]

Directors

Director of Marketing & Communications: Shannon Dress– [email protected]

Director of Concessions: Kristin Bomer- [email protected]

Concessions Manager: Donna Stephen- [email protected]

Director of Registration: Amanda Stephens- [email protected]

Director of Compliance and Risk Management: Jennifer Tuggle-[email protected]

Director of Equipment: Louis Quintanilla- [email protected]

Director of Special Events & Fundraising: Melissa Harris [email protected]

 

Sport Committee Members

 

Baseball Committee

High School Assistant VP: Jeff Cox– [email protected]

Grapefruit – 8U Assistant VP: Cory Pitts– [email protected]

9U – Pony Assistant VP: Will Hinson–  [email protected]

Grapefruit Commissioner: Frank Hall– [email protected]

5u Shetland Commissioner: Junita Delgadillo– [email protected]

5u Shetland Co-Commissioner: Open

6u Shetland Commissioner: Cory Pitts– [email protected]

6u Shetland Co-Commissioner:Cory Stevenson– [email protected]

7u Pinto Commissioner: Chris Baxter– [email protected]

7u Pinto Co-Commissioner: Paula Gilbert– [email protected]

8u Pinto Commissioner: Samantha Contino– [email protected]

8u Pinto Co-Commissioner: Sarah Howery- [email protected]

9u Mustang Commissioner: Chad Barnes– [email protected]

9u Mustang Co-Commissioner: Chad Crump– [email protected]

10u Mustang Commissioner: Wade Lile– [email protected]

10u Mustang Co-Commissioner: Dustin McCarty – [email protected]

11u Bronco Commissioner: Patrick Thayer– [email protected]

11u Bronco Co-Commissioner: Will Hinson–  [email protected]

12u Bronco Commissioner:  Drew Lee- [email protected]

12u Bronco Co-Commissioner: Erik Gay– [email protected]

Pony Commissioner: Chad Pearce– [email protected]

Pony Co-Commissioner: Ashley Davis– [email protected]

High School Commissioner: Jeff Cox– [email protected]

High School Commissioner: Dave Curs– [email protected]

Softball Committee

VP of Softball: Billy Hayes- [email protected]

Grapefruit Commissioner: Tracy Pruett [email protected]

Shetland Commissioner: Christine Stevens– [email protected]

Shetland Co-Commissioner: Stacey Bruner- [email protected]

Pinto Commissioner: Matt Fritz- [email protected]

Pinto Co-Commissioner: Will Gray– [email protected]

Mustang Commissioner: Jeremiah Pytel– [email protected]

Mustang Co-Commissioner: Julie Cottongame– [email protected]

Mustang Co-Commissioner: Angela Crawford- [email protected]

Bronco Commissioner: Austin Glidewell– [email protected]

Bronco Co-Commissioner: Brooke Kohout– [email protected]

Pony/Colt/Palomino Commissioner: Shannon Farrington– [email protected]

Pony/Colt/Palomino Co-Commissioner: Cara Colson– [email protected]

 

Football Committee

VP of Football: Sam Balderas- [email protected]

Information/Website: Kim Balderas– [email protected]

Registration  Coordinator: Ashli Logan-  [email protected]

Special Events: Paige Eggleston- [email protected]

Fundraising/BYA Store: Heather Confessore- [email protected]

Head Team Mom/ Fundraising: Kolbie Blanchard- [email protected]

Town Rep: Jason Blanchard– [email protected]

Town Rep: Steve Arroyo- [email protected]

Committee Member: Lee Conner– [email protected]

Committee Member: Justin Cloud- [email protected]

Committee Member: Jesse Confessore- [email protected]

Committee Member: Mike Hernandez- [email protected]

Committee Member: Darrell Wilson- [email protected]

Committee Member: Becca Ford- [email protected]

Committee Member: Sean Hernandez – seanhernandez@hotmail.com

Basketball Committee

VP of Basketball: Tracy Pruitt- [email protected]

Boys Commissioner: Will Moore- [email protected]

Boys U7: Carolyn Reed- [email protected]

Boys U8: Kristina Bosquez- [email protected]

Boys U9: Kyla  Moore- [email protected]

Boys U9: 

Boys U11: Junita Delgallido- [email protected]

Boys U12: Steve Contino- [email protected]

Boys/Girls U18: Shannon Dress- [email protected]

Girls Commissioner: Jennifer Perez- [email protected]

Girls U8: Tami Vasquez- [email protected]

Girls U10: Melissa Martyn- [email protected]

Girls U10: Rachel Ferguson

Girls U12: Melissa Harris- [email protected]

Gym Schedules: Ashli Logan- [email protected]

Committee Member: Michael Frank

Committee Member: Amy Frank

Committee Member: Tony Carpenter

Committee Member: Jeovani Zamarripa- [email protected]

 

Cheer Committee

VP of Cheer: Shannon Rodriguez- [email protected]

Secretary: Misty Millikan- [email protected]

Team Mom Coordinator: Jessica Epperson- [email protected]

Committee Member: Tiffany Lambert- [email protected]

Committee Member: Melissa Stancliff- [email protected]

Committee Member: Denise Chavez- [email protected]

Committee Member: Lori Latch- [email protected]

 

Volleyball Committee

VP of Volleyball: Jessica Curs- [email protected]

Committee Member: Amanda Lackey- [email protected]

Committee Member: Jennifer Keim- [email protected]

Committee Member: Laura McAlpin- [email protected]

Committee Member: Heather Carlock- [email protected]

 

Fundraising Committee

Director of Fundraising/Special Events: Jennifer Tuggle- [email protected]

Committee Member: Crystal Matthews

Committee Member: Paige Scarborough

Committee Member: Amber Singleton

Committee Member: Lynn McWhirter

Committee Member: Shannon Dress- [email protected]

Committee Member: Carmen Benefeldt

Committee Member: Katie Dodd

Committee Member: Tabitha Allen

Committee Member: Candace Berry

 

Umpire and Referee Officials

Baseball: Curtis Baker[email protected]

Softball, Basketball, Volleyball: Jerry Brand[email protected]

Football- Mark Cohen[email protected]

Admin Login